Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Dzierżawa operatorska, czyli dać szpital i mieć szpital

13.01.2017

Autorzy:
Piotr Najbuk
Dr Paweł Kaźmierczyk

Dzierżawa operatorska umożliwia współpracę publicznych placówek ochrony zdrowia z prywatnymi inwestorami. Rozwiązanie to może być nadal wykorzystywane w obecnym stanie prawnym, bowiem tzw. ustawa dekomercjalizacyjna nie uniemożliwiła zawierania tego typu umów.

Podstawowym założeniem dzierżawy operatorskiej jest zapewnienie inwestycji w majątek strony publicznej przy braku jakiejkolwiek ingerencji w strukturę własnościową - cały szpital pozostaje w dalszym ciągu własnością samorządu, w żadnym momencie nie dochodzi do jego zbycia. Umowę tego typu mogą zawrzeć zarówno podmioty działające jako spółki kapitałowe, jak i samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Dzierżawa operatorska jest rozwiązaniem bazującym na przepisach prawa cywilnego dotyczących tradycyjnej dzierżawy uzupełnionych o dodatkowe postanowienia. Przedmiotem umowy zawieranej przez stronę publiczną (podmiot tworzący) z operatorem będącym prywatną spółką jest dzierżawa składników majątkowych (np. budynków, sprzętu) niezbędnych do prowadzenia działalności leczniczej.

Cały artykuł jest dostępny pod linkiem http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Dzierzawa-operatorska-czyli-dac-szpital-i-miec-szpital,169156,1.html

Źródło: www.rynekzdrowia.pl, 13 stycznia 2017

Bądź na bieżąco z DZP