Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Dane pacjenta w chmurze - o czym należy pamiętać?

27.07.2016

Autorzy:
Michał Czarnuch

Przetwarzanie danych medycznych z wykorzystaniem technologii chmurowych jest skutecznym sposobem zarządzania informacją. Decydując się na korzystanie z tego narzędzia, należy pamiętać o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa tych danych - zaznacza mec. Michał Czarnuch, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Korzyści związane z operowaniem danymi pacjentów przy wykorzystaniu chmur obliczeniowych sprawiają, że technologia ta jest coraz chętniej wykorzystywana w polskim systemie ochrony zdrowia.

Rozwojowi usług chmurowych sprzyja wiele czynników, w szczególności proces postępującej informatyzacji służby zdrowia, stymulowany przez zapowiadane przepisy prawa (e-recepty, e-skierowania, e-zlecenia, obowiązek wprowadzenia EDM, ale też e-dowód, który może ułatwić uwierzytelnienie np. dokumentacji medycznej), rozwój rynku usług telemedycznych, środki finansowe przeznaczone na informatyzację.

Rosnąca ilość gromadzonych danych oraz szybko starzejąca się infrastruktura IT powodują, że podmioty lecznicze coraz częściej sięgają po usługi wyspecjalizowanych zewnętrznych podmiotów z sektora IT.

Do niedawna możliwość outsourcingu danych medycznych budziła poważne wątpliwości prawne. Jednakże w związku z nowelizacją ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która weszła w życie w grudniu 2015 roku wprost dopuszczalne stało się powierzenie przetwarzania danych medycznych podmiotom zewnętrznym (art. 24 ustawy w nowym brzmieniu).

Całość artykułu dostępna pod linkiem: http://www.rynekzdrowia.pl/Technologie-informacyjne/Dane-pacjenta-w-chmurze-o-czym-nalezy-pamietac,164115,7.html

Źródło: rynekzdrowia.pl, 25 lipca 2016

Bądź na bieżąco z DZP