Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Konsolidacja branży spożywczej i handlu musi wreszcie nastąpić!

11.06.2013

Autorzy:
Robert Niczyporuk

W wielu segmentach rynku spożywczego widać potrzebę konsolidacji. Wydaje się, że proces ten musi wreszcie nastąpić. Wygrają jedynie ci, którzy będą jej częścią - mówi serwisowi portalspozywczy.pl, mec. Robert Niczyporuk, Partner w Praktyce Prawa Spółek, Fuzji i Przejęć w kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka.

Zdaniem Roberta Niczyporuka na rynku fuzji i przejęć widać duże poruszenie - zarówno jest wiele firm zainteresowanych sprzedażą, jak i wielu inwestorów mających "chrapkę" n inwestycje. -Szczególnie ostatnie miesiące pokazują wyraźnie, że jest coraz większa chęć obu potencjalnych stron transakcji do rozmów - mówi. Jak potwierdza mecenas, branża spożywcza szczególnie potrzebuje konsolidacji, ponieważ jest bardzo dojrzała, i - z drugiej strony - bardzo rozdrobniona, a wreszcie - z "trzeciej" strony niezmiernie konkurencyjna.

Wygórowane oczekiwania
- Właścicielom spółek spożywczych, którzy myślą o sprzedaży trudno będzie powtórzyć wyceny choćby Wedla czy Kamisu. Uzyskanie tego typu mnożników jest mało realne i to na pewno wpływa hamująco na potencjał fuzji i przejęć na rynku spożywczym. Apetyty są duże. Moim zdaniem z czasem dojdzie do weryfikacji wycen. Między innymi wkrótce wielu właścicieli podejmie decyzje o sprzedaży, które będą podyktowane ich wiekiem i brakiem kontynuatora do prowadzenia biznesu - komentuje mec. Robert Niczyporuk. Jak przyznaje, wśród inwestorów zainteresowanych krajowymi spółkami nie widać dużej aktywności podmiotów rdzennie polskich. - Są za to fundusze inwestycyjne oraz inwestorzy branżowi. Ci drudzy to głównie wielcy międzynarodowi gracze działający na polskim rynku, jak i firmy, które poprzez przejęcie chcą wejść - przez mocną markę - do naszego kraju. Jednym z powodów zainteresowania inwestorów zagranicznych polskimi spółkami jest też wielkość naszego rynku, jak też olbrzymi potencjał do rozwoju eksportu, głównie na Wschód -potwierdza nasz rozmówca.

Źródło: www.portalspozywczy.pl, 11 czerwca 2013

Całość artykułu dostępna w załączonym pliku PDF

 

Bądź na bieżąco z DZP