Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?
Centrum prasowe DZP.
13.12.2011
Profesor Michał Kulesza, twórca reformy samorządowej, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, partner w kancelarii „Domański, Zakrzewski, Palinka” przedstawia uwarunkowania dotyczące wdrażania projektów europejskich przez samorządy.
Panie Profesorze, porozmawiajmy o samorządach i ich zdolności do wdrażania projektów europejskich. Chciałabym zapytać, co tak naprawdę warunkuje obecnie sytuacje miast, gmin czy powiatów?
– Najważniejszym zewnętrznym uwarunkowaniem jest oczywiście nadciągający kryzys. Jest to zagrożenie na tyle poważne, że muszą być podjęte pewne środki zapobiegawcze. A podstawowym środkiem zapobiegawczym w czasie kryzysu są oszczędności. Oszczędzać muszą wszyscy – kiedy mamy kryzys w domu, także oszczędzamy, nie kupujemy pewnych rzeczy, a inne kupujemy w późniejszym czasie. Z samorządami jest identycznie – muszą być oszczędne, muszą powściągnąć rozrzutność przy gospodarowaniu swoimi zasobami. Muszą wybierać rzeczy ważne, a te mniej ważne odkładać na później. Zasada ta obowiązuje tak w samorządzie, jak w domu i w państwie. Tym bardziej że budżet samorządowy obciążony jest zawsze różnymi zobowiązaniami o charakterze długoterminowym, w tym – wydatkami sztywnymi, z których trzeba się wywiązać.
Źródło: UE – Fundusze Strukturalne Nr 11/12
Całość artykułu dostępna w załączonym pliku PDF