Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Nord Stream 2 wciąż można powstrzymać prawem UE

28.04.2017

Autorzy:
Paweł Grzejszczak

Mecenas Paweł Grzejszczak, partner w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka zajmujący się m.in. doradztwem dla klientów z sektora energetycznego, wypowiedział się na temat nowego modelu finansowania projektu Nord Stream 2. Jego zdaniem, pomimo zmian prawnych w udziale spółek zachodnich w tej inwestycji, istnieje szansa, by wykazać niezgodność działań Rosjan i ich europejskich partnerów z unijnym prawem konkurencji.

"Nikt chyba nie miał wątpliwości, iż podjęta w lipcu 2016 roku negatywna decyzja polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy (Nord Stream 2 AG) przez Gazprom i pięć zachodnioeuropejskich koncernów energetycznych (Engie, OMV, Shell, Uniper oraz Wintershall), nie zatrzyma tej inwestycji" - powiedział Grzejszczak. Jak podkreśla prawnik, polski regulator ds. konkurencji uznał, iż planowana koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na rynku polskim, prowadząc do dalszego umocnienia pozycji Gazpromu w relacjach z polskimi odbiorcami gazu i tworząc barierę dostępu do polskiego rynku dla innych dostawców. "Trudno powiedzieć, czy ta decyzja była bezpośrednią przyczyną zmiany koncepcji finansowania spółki projektowej, poprzez odejście od zasilenia kapitałowego w wyniku objęcia udziałów na rzecz finansowania dłużnego, ale obecnie fakty są takie, że koncerny zachodnioeuropejskie nie stały się formalnie wspólnikami Gazpromu w tej inwestycji, lecz wyłącznie pożyczkodawcami" - dodał. Jednakże, zdaniem Grzejszczaka, choć powyższa sytuacja znacząco utrudnia stawianie zarzutu niedozwolonej koncentracji, która prowadzi do umocnienia pozycji dominującej Gazprom na rynku, potencjalnie takiej możliwości nie eliminuje.

Pełną treść artykułu znajdą Państwo na stronie http://www.energetyka24.com/587364,mecenas-grzejszczak-dla-energetyka24-nord-stream-2-wciaz-mozna-powstrzymac-prawem-ue

Źródło: www.energetyka24.com, 28 kwietnia 2017

 

Bądź na bieżąco z DZP