Pojawił się nowy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Zgodnie z nowymi regulacjami, podmioty prywatne, dla których pracę wykonuje co najmniej 50 osób, będą miały obowiązek wdrożenia systemu umożliwiającego zgłaszanie nieprawidłowości (whistleblowing). Projekt wymaga stworzenia procedury zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych oraz wyznaczenia osób mających odbierać zgłoszenia. Osobom zgłaszającym należy zapewnić m.in.: poufność zgłoszeń, dostęp do informacji zwrotnych oraz ochronę przed działaniami odwetowymi. Ustawa ma wejść w życie po upływie 2 miesięcy od dnia jej ogłoszenia. Na wdrożenie procedur mamy dodatkowy miesiąc. W sumie wiec ustawodawca dał przedsiębiorcom aż 3 miesiące na przygotowanie się.
Co nowego jest w projekcie?
Aktualny projekt m.in.:
- poszerza zakres osób, którym musimy zapewnić możliwość zgłaszania naruszeń prawa,
- określa, które przepisy ustawy należy stosować, rozszerzając zakres przedmiotowy zgłoszeń,
- zmienia zakres informacji jakie muszą znajdować się w procedurze zgłoszeń,
- określa zasady przyjmowania zgłoszeń ustnych,
- zmienia długość przechowywania danych w rejestrze zgłoszeń,
- uściśla definicję organów publicznych, do których nasi pracownicy mogą zgłaszać naruszenia prawa z pominięciem procedury wewnętrznej.
Co mi grozi za złamanie przepisów?
Nowy projekt ustawy na nowo podchodzi też do sankcji, które grożą pracownikom i pracodawcom za złamanie przepisów ustawy. Choć proponowane kary są mniejsze, to wciąż przewidziane są w nim kary pozbawienia wolności. W szczególności stosując działania odwetowe musimy liczyć się z karą nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Za naruszenie poufności grozi nam rok pozbawienia wolności, a za niewdrożenie procedury wewnętrznej – kara grzywny.
W czym możemy pomóc?
Nasz wyspecjalizowany zespół compliance doradza kompleksowo w zakresie whistleblowing. Wspieramy naszych klientów m.in. w zakresie:
- aktualizacji lub stworzenia procedury zgłoszeń oraz w przeprowadzeniu szkoleń,
- ekspresowego wdrożenia systemu zgłaszania – również w oparciu o autorską platformę zgłoszeń ZGŁASZAM.TO
- bieżącego doradztwa dotyczącego napływających zgłoszeń.
Zapraszamy do kontaktu!