Z tego artykułu dowiesz się kto to jest prawnik-projektant, jakich narzędzi używa do projektowania jasnych i skutecznych rozwiązań i dlaczego odpowiedzią na te pytania jest Legal Design. Gdy używamy w tym artykule pojęcia „prawnik”, rozumiemy je szeroko, tj. obejmujemy nim wszystkie zawody prawnicze.
Potrzebę istnienia prawników dostrzegali już Starożytni Rzymianie. Z czego ona wynikała? Powstałe społeczeństwo i podwaliny państwowości sprawiły, że należało wypracować wspólne zasady, którymi to nowe, raczkujące społeczeństwo będzie się kierować. Rolę tę przyjęli na siebie prawnicy. Dziś na sposób pracy prawnika również wpływa społeczeństwo – rozwój nowych technologii oraz otaczający nasz szum informacyjny spowodowały, że prawnik również musiał ewoluować. W jaki sposób? Te informacje znajdziesz poniżej.
Jak pracuje prawnik-projektant.
Praca prawnika polega na ochronie interesów swojego klienta. Prawnik robi to, gdy świadczy na rzecz klienta pomoc prawną. Polega to w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji, sporządzaniu opinii, opracowywaniu projektów dokumentów oraz zastępstwie procesowym. Jak widać, relacja klient-prawnik wymaga wzajemnego zaufania i zrozumienia. W przeciwnym wypadku ochrona interesów klienta będzie mniej skuteczna albo nieskuteczna. Jest to tym bardziej istotne ze względu na otaczający nas szum informacyjny.
Zatem w jaki sposób prawnik może skutecznie przedrzeć się przez ten szum i zaprojektować skuteczne rozwiązanie dla swojego klienta? Prawnik – projektant wykorzystuje w swojej pracy metodologię Legal Design. Sprawia ona, że prawnik staje się projektantem rozwiązań prawnych, których centralnym punktem jest odbiorca tego rozwiązania – prawnik-projektant projektuje komunikację „zakładając buty klienta”, a zatem zgodnie z jego potrzebami.
Czym zatem jest Legal Design.
Jest to innowacyjne podejście do tworzenia dokumentacji prawnej, które opiera się na stosowaniu w dokumentach prawnych prostego języka (plain language) oraz przemyślanej grafiki. Rezultatem pracy prawnika-projektanta jest dopasowany do odbiorcy dokumentów jasny komunikat wspomagany odpowiednimi wizualizacjami graficznymi, jednocześnie zgodny z prawem. Wyniki badań pokazują, że wykorzystanie Legal Design pozytywnie wpływa na zaufanie pracowników i kontrahentów do organizacji, gdyż zwiększa zrozumiałość kierowanych do nich komunikatów prawnych. Skutkiem ubocznym tych działań jest poprawa relacji prawnik-klient.