Nawet 70 proc. polskich przedsiębiorstw ma w swoich firmach kodeksy etyczne, a zasady etyki mają wpisane w misję i wizję oraz procedury firmowe – wynika z debaty ekspertów „Etyka w biznesie: człowiek czy pieniądze?” podczas pierwszego dnia Forum Przemysłowego w Karpaczu.
Misją przedsiębiorców jest także kształtowanie postaw etycznych – jest to długa misja, proces. Człowiek postawiony w etycznej sytuacji staje się nieetyczny, ale w druga stronę również – w etycznym środowisku działa etycznie – mówiła Anna Partyka Opiela, moderator debaty, radca prawny z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. – Jakie są główne przejawy nieetycznych zachowań? Konflikt interesów, nepotyzm, korupcja, mobbing, przywłaszczanie dóbr.
Natomiast Dariusz Przestrzelski, właściciel Zakład Wyrobów Metalowych Carbonex uważa, że dzisiejsze czasy są permanentną walką o pracownika, a jego przedsiębiorstwo, jako firma rodzinna, konkuruje z globalnymi koncernami etyką i środowiskiem pracy.
Ks. prof. Andrzej Tomko, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu dodał: – Człowiek jest ważny, każda jednostka jest ważna, ponieważ jest częścią wielkiej machiny. A człowiek i jego godność jest najważniejsza, również dla Kościoła. Bo człowiek jest częścią życia społecznego i wszystkie instytucje, które wokół człowieka urosły, powinny pomagać zrealizować potencjał jednostki. Każda instytucja ma mieć charakter służebny wobec jednostki. Jednak ciągle potrzebujemy edukacji w tym zakresie.
Zapis debaty jest dostępny także na: http://www.forum-ekonomiczne.pl/etyka-w-biznesie-czlowiek-czy-pieniadze-relacja-z-debaty