Od dziś rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie mają prawo skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. „Oddajemy rodzicom to, co najcenniejsze, czyli czas, który mogą spędzić ze swoim maluszkiem. Ten czas rodzicom wcześniaków, rodzicom tych noworodków, które z powodów zdrowotnych dłużej niż przeciętnie zostają w szpitalu, był odbierany” – mówiła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas dzisiejszej porannej konferencji[1].
Korzystając z okazji, przypominamy zasady udzielania urlopu.
Kogo dotyczy nowe uprawnienie?
Uzupełniający urlop macierzyński przysługuje:
- pracownicom-rodzicom dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g,
- pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000 g, oraz
- pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych po ukończeniu 37 tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji od 5 dnia od dnia porodu do upływu 8 tygodnia po porodzie pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie.
Dodatkowo, uprawnienie to przysługuje pracownikom przyjmującym dziecko urodzone przedwcześnie na wychowanie jako rodzina zastępcza oraz pracownikom adoptującym dziecko urodzone przedwcześnie.
Wymiar dodatkowego urlopu
Wymiar urlopu zależy od kilku okoliczności – okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży oraz masy urodzeniowej dziecka.
Rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g będą mogli skorzystać z maksymalnie 15 tygodni dodatkowego urlopu. Jeżeli natomiast do porodu dojdzie już po ukończeniu 28 tygodnia ciąży, wtedy dodatkowy urlop przysługuje w wymiarze maksymalnie 8 tygodni.
Jak ustalić wymiar?
Okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu odpowiednio 8 albo 15 tygodnia po porodzie sumuje się, a niepełny tydzień zaokrągla w górę do pełnego. W ten sposób uwzględnione zostaną ewentualne przerwy pomiędzy kolejnymi pobytami w szpitalu.
W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie, pod uwagę trzeba wziąć wagę dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu dziecka najdłużej hospitalizowanego.
Wniosek o urlop
Uzupełniający urlop jest udzielany na wniosek pracownika. Zgodnie z ustawą, pracodawca ma obowiązek go uwzględnić.
Na podstawie delegacji ustawowej, minister właściwy do spraw pracy określa w drodze rozporządzenia treść wniosku oraz konieczną do załączenia dokumentację. Wedle rozporządzenia, wniosek o udzielenie urlopu uzupełniającego zawiera:
- imię i nazwisko pracownicy albo pracownika – ojca wychowującego dziecko;
- termin zakończenia urlopu macierzyńskiego;
- wskazanie okresu, na który ma być udzielony uzupełniający urlop macierzyński.
Dołączyć trzeba natomiast:
- zaświadczenie wydane przez szpital, zawierające informację o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka (wedle art. 1802 5 kodeksu pracy);
- oświadczenie pracownicy albo pracownika – ojca wychowującego dziecko o braku zamiaru korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przez drugiego z rodziców dziecka.
Wniosek można złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego.