W dniu dzisiejszym na stronie Sejmu ukazał się druk sejmowy zawierający projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego ustalającej nowe zasady dotyczące udzielania zezwoleń na prowadzenie aptek. Wraz z projektem opublikowane zostały opinie Biura Analiz Sejmowych.
Jedna z nich dotyczy zgodności projektu z prawem Unii Europejskiej. BAS krytycznie odnosi się w niej do projektowanych kryteriów demograficzno-geograficznych, zgodnie z którymi nowe apteki nie będą mogły być otwierane bliżej niż 500 lub 1000 m od już istniejących. O tym, która ze wskazanych odległości znajdzie zastosowanie decydować ma liczba mieszkańców w gminie. Rozwiązanie to zostało uznane za potencjalnie naruszające przewidziana w art. 49 TfUE swobody działalności gospodarczej.
BAS powołało się przy tym na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości. Wskazało, że wynika z niego, że prawo UE stoji na przeszkodzie takim przepisom krajowym, zgodnie z którymi w jakimkolwiek rejonie o szczególnych cechach demograficznych niemożliwe staje się otwarcie wystarczającej liczby aptek. Prowadzić to może do niezapewnienia w tych rejonach odpowiedniego dostępu do opieki farmaceutycznej. Za sprzeczny z prawem UE uznany został zatem brak możliwości uwzględnienia ewentualnych szczególnych uwarunkowań geograficznych.
W swojej opinii BAS podkreśliło również obowiązek notyfikacji nowych przepisów Komisji Europejskiej. Komisja będzie miała 3 miesiące na ocenę, czy przepisy nowelizacji nie naruszają prawa unijnego. Nie wyklucza to jednak możliwości uchwalenia projektowanych regulacji przed tym terminem.