Branża farmaceutyczna może w szczególny sposób odczuć nowelizację Prawa farmaceutycznego. Zmiany, o których pisaliśmy już na blogu, zakładają rozszerzenie odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny niedozwolone m.in. w zakresie obrotu produktami leczniczymi i reklamy farmaceutycznej.
Coraz głośniej jest również o planach Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Prokuratora Generalnego mających na celu szersze i częstsze stosowanie odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny niedozwolone, szczególnie wobec procederów korupcyjnych.
Do tej pory, obowiązująca ustawa nie cieszyła się popularnością wśród Prokuratorów, ze względu na trudności związane z jej stosowaniem w zakresie udowadniania winy.
Sytuacja ma ulec zmianie. W świetle mnożących się doniesień o wykrywaniu procederów korupcyjnych na dużą skalę, planowane jest wprowadzenie zmian w ustawie zaostrzających odpowiedzialność podmiotów zbiorowych.
Według doniesień medialnych, jesienią zeszłego roku odbyło się spotkanie robocze prokuratorów z analitykami CBA dotyczące rozwiązań zmierzających do szerszego stosowania ustawy.
Szef CBA twierdzi, że amerykańska ustawa o zagranicznych praktykach korupcyjnych (Foreign Corrupt Practices Act), zakładająca surowe kary finansowe a nawet pozbawienie wolności za naruszenie przepisów antykorupcyjnych, jest skutecznym rozwiązaniem, które powinno być wykorzystywane również w naszym kraju. Szef Biura Antykorupcyjnego podkreślił również, że Państwo, chcąc być w porządku wobec biznesu, uświadamia przedsiębiorców o istnieniu i stosowaniu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.
Zachęcamy do śledzenia bieżących informacji na naszym blogu w kontekście planowanych zmian i wynikających następstw dla podmiotów z branży farmaceutycznej.