Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wydaniu decyzji dopuszczającej przejęcie przez Zakłady Farmaceutyczne Polpharma należących do Skarbu Państwa Zakładów Farmaceutycznych Polfa Warszawa. Transakcja będzie jednak mogła dojść do skutku po spełnieniu szeregu warunków, które mają – zdaniem UOKiK – zapobiec ograniczeniu konkurencji na trzech rynkach właściwych.

Jak informuje UOKiK:

Postępowanie przeprowadzone przez UOKiK wykazało, że transakcja doprowadzi do ograniczenia konkurencji na trzech krajowych rynkach wprowadzania do obrotu leków przeciwzakrzepowych dostępnych bez recepty (hamujących agregację płytek, przeznaczonych dla osób z problemami kardiologicznymi), fluorochinolonów wydawanych z przepisu lekarza (antybiotyków o ogólnym zastosowaniu) oraz sulfonamidów wydawanych z przepisu lekarza – stosowanych w infekcjach bakteryjnych oczu.

Ze względu na powyższe, na Polpharmę zostały nałożone następujące warunki (cytat za informacją UOKiK):

  • Polpharma będzie musiała w ciągu 18 miesięcy od wydania decyzji wyzbyć się wszelkich praw do następujących leków produkowanych przez nią lub Polfę Warszawa: Polocard lub Acard (leki przeciwzakrzepowe), Cipronex lub Proxacin (fluorochinolony) oraz Sulfacetamidum natrium lub Sulfacetamidum WZF 10% HEC.
  • Sprzedaż musi nastąpić na rzecz inwestora nienależącego do grupy kapitałowej Polpharmy oraz nie współkontrolowanego przez żaden podmiot z tej grupy.
  • Nabywca będzie musiał również uzyskać akceptację UOKiK.
  • Przejmująca spółka ma też obowiązek przekazać nowemu właścicielowi leków pełna dokumentację techniczną i handlową dotyczącą ich produkcji oraz sprzedaży.
  • Polpharma do czasu wyzbycia się praw do trzech leków będzie musiała utrzymać: co najmniej 70 proc. ich udziału w rynku oraz relację wydatków na reklamę i promocję tych produktów do ich sprzedaży – w porównaniu do lat 2010 i 2011.

Znaczące dla przyszłej praktyki stosowania prawa antymonopolowego w branży farmaceutycznej jest przyjęcie przez Urząd definicji rynków właściwych na poziomie ATC4. Firmy farmaceutyczne powinny mieć na uwadze, że jest dość częstym zjawiskiem posiadanie silnej pozycji rynkowej na tym poziomie klasyfikacji ATC. Posiadanie silnej pozycji – tzw. pozycji dominującej – oznacza, że inaczej dopuszczalne działania przedsiębiorcy mogą być ryzykowne prawnie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *