Healthcare and medicine.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw, który w piątek 14 października 2016 r. trafił do konsultacji publicznych, wprowadza kluczowe zmiany w całym systemie ratownictwa medycznego.

Do podstawowych założeń nowelizacji można zaliczyć:

  • powierzenie wykonywania zadań Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) wyłącznie podmiotom publicznym;
  • zatrudnianie członków zespołów ratownictwa medycznego oraz dyspozytorów wyłącznie w ramach stosunku pracy;
  • ujednolicony system kształcenia podyplomowego ratowników i dyspozytorów medycznych;
  • wprowadzenie co najmniej trzyosobowych zespołów podstawowych i zespołów motocyklowych (zamiast specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego);
  • zastąpienie lekarzy koordynatorów ratownictwa medycznego wojewódzkimi koordynatorami ratownictwa medycznego;
  • powołanie KCMRM – Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego – odpowiedzialnego m. in. za kształcenie dyspozytorów medycznych, System Wspomagania Dowodzenia PRM (SWD PRM), opracowywanie procedur i wytycznych oraz dbałość o zapewnienie i przestrzeganie należytych standardów w zakresie obsługi zgłoszeń alarmowych.

Umowy z NFZ bez konkursu ofert

Szczególnie istotnym zagadnieniem – z perspektywy przedsiębiorców, działających w ramach kontraktów z NFZ – jest kwestia „upaństwowienia” PRM. Jak wynika z uzasadnienia projektu, realizacja umów na świadczenia zdrowotne w rodzaju ratownictwo medyczne miałaby zostać powierzona wyłącznie:

  • samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej,
  • jednostkom budżetowym,
  • spółkom kapitałowym w których większościowy udział posiada Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub publiczne uczelnie medyczne.

System finansowany będzie z przeznaczanej na ten cel dotacji celowej. Nie będą już przeprowadzane rokowania ani konkursy ofert, które – w ocenie Ministerstwa Zdrowia – nie zapewniają w dostatecznej mierze bezpieczeństwa pacjentom.

Telemedycyna w karetce

Projekt ten – jako pierwszy i jedyny akt prawny – wprowadza definicję e-konsultacji, będących jednym z podstawowych form udzielania świadczeń zdrowotnych w formie telemedycznej. Jest ona rozumiana jako konsultacja kierującego akcją medyczną z lekarzem za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w szczególności przez przekaz na odległość jednostkowych danych medycznych podczas podejmowania medycznych czynności ratunkowych przez zespół ratownictwa medycznego. Zespoły ratownictwa medycznego powinny mieć zapewnioną całodobową możliwość ich realizacji.

E-konsultacje mogą być wykonywane przez:

  • lekarzy jednostek systemu,
  • jednostki organizacyjne szpitali wyspecjalizowane w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych w rodzaju ratownictwo medyczne.

Przeprowadzenie e-konsultacji stanowi nie tylko uzupełnienie świadczeń konwencjonalnych, ale także jedno z podstawowych zadań osoby kierującej akcją medyczną w sytuacji, gdy stan zdrowia osoby będącej w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego tego wymaga. Stworzenie warunków, umożliwiających lekarzowi konsultantowi zespołów ratownictwa medycznego (ZRM) realizację e-konsultacji, wchodzi w zakres obowiązków wojewody. Lekarz konsultant ZRM, miałby uzyskiwać dostęp do jednostkowych danych medycznych w ramach „skoncentrowanej dyspozytorni medycznej” natomiast załoga ZRM komunikowałaby się z nim za pośrednictwem urządzenia typu tablet.

Z uzasadnienia do projektu wynika, że planowany jest dalszy rozwój systemu, w tym w szczególności umożliwienie e-konsultacji ze specjalistami oraz do dostępu do danych pacjenta na Platformie P1.

Zachęcamy do zapoznania się z projektem na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *