Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez nasz zespół przeglądem komunikatów oraz mediów dot. rynku farmaceutycznego.
1. Farmaceuci mogą wystawiać recepty
Aplikacja gabinet.gov.pl została dostosowana do wystawiania przez farmaceutów recept refundowanych pro auctore i pro familiae. Od 15 maja każdy farmaceuta posiadający Prawo Wykonywania Zawodu może się do niej zalogować. Aplikacja działa niezależnie od apteki i mogą się do niej zalogować wszyscy farmaceuci posiadający Prawo Wykonywania Zawodu, wykorzystując swój Profil Zaufany. Przed rozpoczęciem pracy w niej należy uzupełnić dane osobowe. Aplikacja umożliwia także pobranie certyfikatu ZUS tym farmaceutom, którzy nie pracują w aptekach. Jest on przydatny do późniejszego podpisywania recept w aplikacji gabinet.gov.pl. Nie jest jednak niezbędny, ponieważ receptę można podpisać również za pomocą Profilu Zaufanego.
2. Zaufany profil farmaceuty
14 maja 2020 r. grupafarmacja.net oddała farmaceutom do dyspozycji nowe, innowacyjne narzędzie – zaufany profil farmaceuty. Jest to możliwość uzyskania przez farmaceutę profesjonalnego konta e-mail z rozszerzeniem @farmaceuta.pl. Takie konto będzie przyznawane farmaceutom wyłącznie po ich weryfikacji. Z posiadaniem konta łączy się zasób dostępu do G Suite, a więc zbiór najczęściej używanych w Google aplikacji dla biznesu, które obejmują klienta poczty Gmail, Google Drive – usługę pełnego pakietu biurowego, Google Calendar oraz narzędzia do wideokomunikacji.
3. Ministerstwo Zdrowia: Nie będzie szczepień ochronnych w aptekach
Po koniec kwietnia posłanka wystosowała o Ministra Zdrowia interpelację, która dotyczyła zwiększenia roli farmaceutów w obszarze podniesienia poziomu wyszczepialności polskich pacjentów i wyszczepialności na grypę. Posłanka zwróciła w niej uwagę na wspólne stanowisko Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz ekspertów zrzeszonych w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Wydane zostało one w połowie marca i znalazł się w nim apel o rozszerzenie kompetencji farmaceutów o wykonywanie szczepień w aptekach. Posłanka zapytała więc, czy rozważane jest przez Ministerstwo Zdrowia takie rozwiązanie. Mimo pełnej zgody co do potrzeby popularyzacji szczepień, MZ nie przewiduje zmian w prawie i innych działań, które zmierzałyby do umożliwienia farmaceutom kwalifikowania pacjentów do szczepień i wykonywania ich w aptekach.
http://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=5094&view=null
4. NRA podjęło uchwałę w sprawie dyżurów aptek w czasie epidemii SARS-CoV-2
W ocenie Naczelnej Rady Aptekarskiej przepisy prawa farmaceutycznego dotyczące ustalania rozkładów godzin pracy aptek ogólnodostępnych, w tym tzw. dyżurów aptek w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy, powinny być uchylone. Przewidziane w nich normy są rażąco nieadekwatne do istniejących warunków, szczególnie tych wynikających ze stanu epidemii.
Zgodnie z uchwałą, plan dyżurów powinien być uzgadniany z dyrektorem wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia oraz konsultowany z radami właściwych okręgowych izb aptekarskich.
Przy ustalaniu planu dyżurów wojewoda powinien uwzględniać, w szczególności:
- potrzeby lokalnej społeczności w zakresie dostępu do usług świadczonych przez apteki ogólnodostępne;
- lokalizację apteki, w tym odległość od zakładów leczniczych, w których udzielane są świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w rozumieniu art. 5 pkt 17a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
- możliwości pełnienia dyżurów przez poszczególne apteki ogólnodostępne wynikające z liczby i rodzaju zatrudnionego personelu;
- zasadę, żeby w jednym powiecie w tym samym czasie dyżur pełniły nie więcej niż dwie apteki ogólnodostępne.
5. NRA o odwiedzinach przedstawicieli medycznych oraz handlowych w aptekach
NRA wskazuje, że wizyty przedstawicieli medycznych oraz handlowych w czasie epidemii koronawirusa powinny odbywać się z zachowaniem najwyższej ostrożności celem wyłączenia lub zminimalizowania ryzyka zakażenia zarówno pacjentów jak i personelu apteki. Stanowisko z 2 czerwca uchyla jedocześnie stanowisko NRA z początku maja wobec którego wizyty przedstawicieli nie powinny odbywać się wcale. Obecna treść sugeruje np. określanie czasu przybycia przedstawicieli, wyznaczenie w miarę możliwości strefy odwiedzin czy minimalizowanie liczby członków personelu uczestniczących w takich odwiedzinach. Pełna treść stanowiska do przeczytania:
6. Transgraniczna e-recepta Później NIŻ Zapowiadano
Wszystkie apteki zgodnie z obecnymi przepisami mają obowiązek podłączenia się do systemu Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Transgranicznej Opieki Zdrowotnej do dnia 1 lipca. System ten umożliwi wystawianie i realizację e-recept transgranicznych. Ze względu na sytuację związaną z epidemią nie wystosowano jednak wszystkich wymaganych do dołączenia wytycznych i nie zakończono procesu współpracy nad projektem z Komisją Europejską, więc Minister Zdrowia zapowiedział przesunięcie pierwotnego terminu na 31 grudnia 2020.
https://farmacja.pl/co-z-obowiazkiem-podlaczenia-aptek-do-kpk-termin-mija-1-lipca/