Tygodniowy przegląd prasy przygotowywany przez autorów naszego bloga we współpracy z serwisem pharma.info.pl

Przegląd prasy (8-12 sierpnia)

8 sierpnia

Nowe zasady dofinansowania leków sierocych

Zgodnie z projektem zmiany ustawy refundacyjnej modyfikacji ulegną zasady refundacji tzw. leków sierocych, czyli leków na choroby ultrarzadkie. Są to choroby o wyjątkowo niskiej zapadalności , co wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami terapii i jej niską finansową opłacalnością. W związku z tym procedura refundacyjna, obejmująca również analizę ekonomiczną, miałaby nie zapewniać pacjentom odpowiedniego dostępu do terapii.

Proponowane przez Ministerstwo zmiany miałoby rozwiązać te problemy. Leki sieroce miałyby być wyłączone ze standardowej procedury refundacyjnej. Zamiast analizy ekonomicznej, producent musiałby uzasadniać, jakie czynniki zadecydowały o wycenieniu leku na daną sumę.

Nowe rozwiązania mają m.in. pomóc dzieciom chorym na rzadkie choroby genetyczne. Jak wskazuje prof. Wiesław Wiktor Jędrzejczak, hematolog, członek ministerialnego Zespołu ds. Chorób Rzadkich na łamach Rzeczypospolitej, bardzo wysokie koszty leków na te choroby zmuszają rodziców do poszukiwania środków na terapię za pośrednictwem fundacji, co nie zawsze się udaje.

Źródło: Karolina Kowalska, Rzeczypospolita, 8 sierpnia
https://archiwum.rp.pl/artkul/1315977-Leki-sieroce-na-nowych-zasadach.html

Służba zdrowia: pielęgniarki rzadko wystawiają recepty

Zgodnie z ustawą o zawodzie pielęgniarki i położnej oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia z w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne, przedstawiciele tych zawodów medycznych posiadający odpowiednie kwalifikacje mogą ordynować pacjentom leki i wystawiać na nie recepty. Wśród wymagań dotyczących kompetencji wystawiającej recepty  pielęgniarki wspomniane regulacje wymieniają m.in. ukończone studia wyższe – przy czym zakres uprawnień zależy od ich stopnia – oraz przejście szkolenia przygotowanego przez resort zdrowia.

Pomimo posiadanych kompetencji, pielęgniarki niechętnie podejmują się wypisywania recept. Zgodnie z danymi przedstawionymi w Dzienniku Polskim, w województwie małopolskim na 25 tys. pielęgniarek, wśród których 85% posiada wyższe wykształcenia, zaledwie 10 wystawia pacjentom recepty.

Powodów niewykorzystywania przedmiotowej kompetencji przez pielęgniarki jest wiele. Wskazuje się na niedostateczną ilość wspomnianych szkoleń, oraz brak dodatkowego wynagrodzenia. W przypadku lekarzy wystawianie recept jest wpisane w stawkę kontraktową, natomiast pielęgniarki w obecnym stanie prawnym  wystawiają recepty bez wynagrodzenia.

Źródło: Iwona Krzywda, Dziennik Polski, 8 sierpnia
https://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/pielegniarki-moglyby-wystawiac-recepty-ale-sie-do-tego-nie-pala,10490906/

9 sierpnia

Ministerstwo Zdrowia: zastrzyk energii dla gospodarki

W Polsce wielkość importu leków znacznie przewyższa wielkość eksportu i pomimo poprawy sytuacji w latach 2011-2014, ostatni rok lata przyniosły dalsze pogłębianie zjawiska. Konsekwencją tego jest wypływ funduszy przeznaczanych na leki dla polskiego pacjenta – również poprzez refundację – poza granice kraju.

Ministerstwo Zdrowia planuje odwrócić niekorzystną tendencję poprzez podejmowanie środków zachęcających przedsiębiorców do produkowania leków, zatrudniania pracowników lub prowadzenia badań klinicznych na terenie Polski. W tym celu miałyby zostać wykorzystane planowane zmiany w ustawie o refundacji. Pobudzanie inwestycji w granicach kraju miałoby się odbywać zatem m.in. poprzez ułatwienie przedsiębiorcom drogi do refundacji.

Zapowiedzi Ministerstwa spotkały się z pozytywnym odbiorem branży, która podkreśla, że rozwiązania promujące przedsiębiorców inwestujących w rodzimą branżę zostały przyjęte w innych krajach europejskich m.in. we Włoszech, Francji, Belgii i Szwajcarii.

Źródło: Klara Klinger, Patrycja Otto, Dziennik Gazeta Prawna, 9 sierpnia
https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/966279,zmiany-w-systemie-refundacji-lekow-producenci-lekow.html

10 sierpnia

Podstawowe problemy polskich szpitali: analiza byłej Prezes NFZ

Agnieszka Pachciarz, była Prezes NFZ, przedstawiła na łamach Dziennika Gazety Prawnej analizę podstawowych problemów polskich szpitali, a w szczególności kwestię ich zadłużenia. Zdaniem autorki jądrem problemu jest zła organizacja oraz brak nadzoru na każdym szczeblu działalności.

Koszty zatrudnienia w szpitalach miałyby być zbyt wysokie. Nadwyżki miałyby przy tym nie wynikać z nadmiernie wysokich wynagrodzeń, ale ze zbyt dużej liczby zatrudnionych, kosztów nadgodzin i zbędnych umów cywilnoprawnych zawieranych z pracownikami oraz osobami trzecimi. Na tym polu należałoby – zdaniem p. Prezes – dokonać racjonalizacji wydatków poprzez dostosowanie liczby personel do potrzeb pacjentów.

Kolejne nieprawidłowości miałyby wynikać ze słabości kadry zarządzającej. Prawidłowe funkcjonowanie szpitala wymaga istnienia posiadającego autorytet lidera, który potrafiłby odpowiednio koordynować i motywować zespół. To z kolei wymaga posiadania odpowiedniego wykształcenia, wiedzy i doświadczenia, co na skutek powyborczych zmian na stanowiskach dyrektorów szpitali nie zawsze jest realizowane.

Problemy polskich szpitali wiążą się również ze słabym nadzorem organów prowadzących. Dochodzi bowiem do sytuacji, w których samorząd – jako pracodawca osób zatrudnionych w szpitalu – niejednokrotnie bardziej niż finansami szpitala kieruje się polityką społeczną. Wśród innych problemów polskich szpitali p. Prezes wskazała również oraz braku systemu budżetowania i zarządzania jakością oraz niewłaściwą analizę świadczeń medycznych wykonywanych przez szpitale.

Źródło: Agnieszka Pachciarz, Dziennik Gazeta Prawna, 10 sierpnia
https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/966632,pachciarz-problemy-szpitali-rodza-sie-w-nich-samych.html

11 sierpnia

Opieka medyczna: wspólne programy samorządu i NFZ

Jak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych z środków publicznych, który według Dziennika Gazety Prawnej zostanie wkrótce przekazany do konsultacji, zmianie ulegną wzajemne relacje NFZ i samorządów w zakresie finansowania świadczeń medycznych.

Zgodnie z projektem NFZ miałby być upoważniony do przekazywania środków na dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego w zakresie świadczeń gwarantowanych. Obecne regulacja wyklucza współudział NFZ i samorządów w prowadzeniu przedmiotowych programów. Liczne nieporozumienia wynikające z równolegle prowadzonych przez samorządy i NFZ programów powodowały, że pacjenci niezbyt chętnie z nich korzystali. Umożliwienie dofinansowania przez NFZ działalności samorządów na gruncie opieki zdrowotnej może podnieść efektywność systemu ochrony zdrowia. Samorządy działają bliżej ludzi i łatwiej jest im przekonać pacjentów do korzystania z przygotowanej przez nie oferty.

Źródło: Aleksandra Kurowska, Dziennik Gazeta Prawna, 11 sierpnia
https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/966897,gminy-nfz-samorzady-wspolnie-zrealizuja-programy-profilaktyczne.html

12 sierpnia

Reklama leków i suplementów: zapowiedzi zmian regulacyjnych

Od pewnego czasu w obiegu publicznym krążą wypowiedzi domagające się zakazania reklamy leków bez recepty i suplementów diety. O ile wprowadzenie tak drastycznej regulacji budzi liczne wątpliwości z punktu widzenia zgodności z Konstytucją i prawem unijnym, tak rozważane są łagodniejsze rozwiązania prowadzące do ograniczenia reklamy wskazanych produktów.

W związku z tym powołany został zespół ds. uregulowania reklamy leków, suplementów diety i innych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, w skład którego wchodzą przedstawiciele organów państwa związanych z ochroną zdrowia oraz organizacji aptekarskich i lekarskich. Zadaniem zespołu jest przygotowanie raportu wraz z propozycją zmian regulacyjnych do 1 września 2016 r.

Źródło: Gazeta Farmaceutyczna, nr 7-8 (lipiec-sierpień) 2016

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *