Raport DZP: Wykorzystanie danych medycznych w celu rozwoju AI w Polsce i w celu prowadzenia badań naukowych. Prawne uwarunkowania dostępu do danych medycznych i ich jakości.
Kancelaria DZP opracowała raport regulacyjny „Wykorzystanie danych medycznych w celu rozwoju AI w Polsce i w celu prowadzenia badań naukowych. Prawne uwarunkowania dostępu do danych medycznych i ich jakości.”. Raport powstał na zlecenie i na kanwie dyskusji i spotkań w szerokim gronie członków Koalicji na rzecz rozwoju AI w zdrowiu, w której zrzeszeni są m.in. świadczeniodawcy, firmy technologiczne, farmaceutyczne, wyrobowe i organizacje pozarządowe.
Streszczenie raportu dostępne jest pod linkiem.
Link do pełnego raportu jest dostępny pod linkiem.
Dostęp do wysokiej jakości danych medycznych jest kamieniem milowym dla rozwoju wykorzystania nowych technologii, w tym technologii opierających się na sztucznej inteligencji, w sektorze ochrony zdrowia. Z kolei technologie te są szansą dla rozwiązania licznych bolączek systemu służby zdrowia – m.in. mogą pomóc zwiększyć dostępność i jakość udzielanych świadczeń i stosowanych terapii, wesprzeć personel medyczny, usprawnić administrowanie systemu.
Przygotowana analiza odpowiada na następujące pytania:
- jakie są uwarunkowania prawne (zwłaszcza szanse i bariery) związane z dostępem do danych medycznych w Polsce w celu prowadzenia badań naukowych (w tym prac badawczo-rozwojowych i rozwoju algorytmów AI)?;
- jakie działania (legislacyjne, regulacyjne i inne) należy podjąć w celu zwiększenia dostępu do danych medycznych oraz ich jakości w kontekście przetwarzania do celów prowadzenia badań naukowych i rozwoju AI?
Liczymy na to, że wnioski płynące z raportu przydadzą się przy konstruowaniu sektorowej polityki rozwoju sztucznej inteligencji w sektorze ochrony zdrowia oraz w pracach legislacyjnych, regulacyjnych i administracyjnych nad usprawnieniem dostępu do danych medycznych w Polsce i ich jakości.