24 stycznia br. Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Lekami Narodowego Funduszu Zdrowia (DGL) wystosował pismo do dyrektorów oddziałów wojewódzkich z prośbą o przekazanie swojego stanowiska świadczeniodawcom posiadającym umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie programy lekowe lub chemioterapia.
W swoim stanowisku DGL apeluje do szpitali o zachowanie najwyższej ostrożności przy zawieraniu popularnych ostatnio wieloletnich umów na leki w programach lekowych i chemioterapii, ze względu na fakt, że w 2018 roku pojawi się na polskim rynku szereg leków generycznych zawierających substancje takie jak m.in. trastuzumab, adalimumab, rytuksymab, anagrelid – będących odpowiednikami w rozumieniu ustawy refundacyjnej, które zostaną objęte finansowaniem publicznym w ramach programów lekowych i chemioterapii. DGL wskazuje, że stosowanie leków generycznych prowadziłoby do oszczędności i uwolnienia znacznych środków finansowych do wykorzystania na inne cele.
W związku z tym zadeklarowano, że NFZ wprowadzi szereg zachęt finansowych dla świadczeniodawców stosujących tańsze odpowiedniki leków refundowanych. Jednocześnie w stanowisku zaznaczono, że zawieranie wieloletnich umów na leki referencyjne może spowodować brak możliwości skorzystania przez świadczeniodawcę z zachęt oferowanych przez NFZ.
DGL wskazał również, że praktyka Ministra Zdrowia pokazuje, że po pojawieniu się odpowiedników, nie wszystkie leki referencyjne są obejmowane refundacją na kolejny okres.