8 kwietnia 2010 r. obowiązującym w Zjednoczonym Królestwie prawem stał się Bribery Act 2010 (Ustawa o Łapownictwie z 2010) wprowadzający do brytyjskiego systemu prawnego normy porównywalne z amerykańską ustawą Foreign Corrupt Practices Act (FCPA). Zgodnie z nową regulacją, przestępstwem jest oferowanie, obiecywanie i przekazywanie łapówek (łapownictwo czynne), a także domaganie się, wyrażanie zgody i przyjmowanie łapówek (łapownictwo bierne), zarówno na obszarze królestwa, jak i poza jego granicami, także w sektorze prywatnym. Nowa ustawa przewiduje odpowiedzialność osób zarządzających za łapownictwo czynne, którego dopuszczają się ich podwładni, także za granicą.
Celem Bribery Act jest konsolidacja i unowocześnienie brytyjskich przepisów antykorupcyjnych, ale także rozszerzenie zakresu przedmiotowego na działania podejmowane poza granicami królestwa.
Szczególnie istotne dla działających w Polsce firm z kapitałem brytyjskim jest penalizacja niedochowania należytej staranności w nadzorze nad pracownikami lub agentami działającymi także poza granicami Zjednoczonego Królestwa.
Jednakże, dopuszczalną obroną przed wspomnianym wyżej zarzutem jest wykazanie, że w korporacji obowiązywały odpowiednie procedury i podejmowane były adekwatne działania w celu zapobieżenia korupcji.
Treść Bribery Act 2010 (zewnętrzny odnośnik).
– Ustawa ustanawia takze nowe przestepstwo – (lapownictwo) korupcje urzednikow obcych.
– Oprocz suchego opisu, warto tez wskazac wady jakimi jest on obarczony. Np. “Adequate procedures” sa pojeciem nieostrym i niedookreslonym. Jest to kolejna wada dzialan o tzw. characterz „principle based” (podobnie jak w FSA).
Jest jeszcze wiele, wiele innych smaczkow… Mowiac szczerze, ta ustawa i tak nie wplynie znaczaco na obrot spraw.