Gminy nie mogą brać od mieszkańców pieniędzy za przyłącza do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
Prokuratura Krajowa (PK) chce, aby prokuratorzy przeanalizowali uchwały gmin, które nakładają na mieszkańców opłaty za przyłączenie do sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej. Robert Hernand, zastępca prokuratora generalnego napisał w tej sprawie do prokuratorów regionalnych, podkreślając, że obowiązek ponoszenia opłat jest nakładany bez upoważnienia ustawowego, co narusza przepisy Konstytucji. Ci, którzy wnieśli takie opłaty, mogą zaskarżyć samorząd do sądu. Jeśli ten orzeknie, że gmina brała pieniądze bezprawnie, to mieszkańcy będą mogli wnioskować o zwrot poniesionych kosztów.
Procedura musi się więc zacząć od wystąpienia do rady gminy o uchylenie takiej uchwały z powołaniem się na stosowne orzecznictwo. W razie odmowy należy się zwrócić o interwencję do wojewody.
Jak informuje PK, jeśli uchwała zostanie uchylona, ale władze gminy zaskarżą tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA), należy oczekiwać na jego wyrok, który zapewne stwierdzi nieważność uchwały. Wówczas można się zwrócić z wnioskiem do przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego o zwrot opłat wraz z odsetkami. Do pisma należy dołączyć kopię dowodu wpłaty. Prokuratura wskazuje, że podstawą żądania zwrotu opłaty jest art. 405 i 410 kc dotyczący bezpodstawnego wzbogacenia. Możliwy jest również zwrot należności w naturze, czyli poprzez zwolnienie z opłat za korzystanie z sieci przez odpowiednio ustalony czas. O ewentualny zwrot nienależnych opłat będą mogli się starać wszyscy klienci przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego, czyli także przedsiębiorcy, a nawet spadkobiercy klientów i osoby, które już nie są klientami tego przedsiębiorstwa. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość.
Postępowanie przed WSA trwa do kilku miesięcy. Od wyroku WSA właściwego ze względu na położenie gminy niekorzystnego dla niej może ona złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego — NSA — w Warszawie, a przed nim postępowanie trwa do dwóch lat
— informuje mecenas Daniel Chojnacki z Praktyki Infrastruktury i Energetyki kancelarii DZP.
Cały artykuł został opublikowany 27 sierpnia 2017 roku w Pulsie Biznesu: https://www.pb.pl/prokuratorzy-przyjrza-sie-gminnym-oplatom-869682