Od 1 stycznia 2025 roku obligatoryjne przekazywanie organom podatkowym struktur logicznych w postaci Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK) wykroczy poza zakres podatku VAT, a to z uwagi na wejście w życie przepisów nowelizujących ustawę z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.) („ustawa o CIT”), nakładających na niektórych podatników CIT obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu programów komputerowych oraz przekazywania ich do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w formie elektronicznej, zgodnie z ustaloną strukturą logiczną (JPK_KR_PD).
Obowiązki JPK_CIT najpierw dla największych podatników
Obowiązki w zakresie raportowania JPK_CIT związane będą z wejściem w życie ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2105 ze zm.) („ustawa nowelizująca”).
Zgodnie z art. 66 ust. 2 pkt 1 ustawy nowelizującej księgi, o których mowa w art. 9 ust. 1c i 1e ustawy zmienianej w art. 2 (tj. ustawy o CIT), są prowadzone przy użyciu programów komputerowych i przesyłane po raz pierwszy za rok podatkowy, a w przypadku spółek niebędących osobami prawnymi – za rok obrotowy, rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2024 r. w przypadku
- podatkowych grup kapitałowych,
- podatników i spółek niebędących osobami prawnymi, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim odpowiednio roku podatkowym albo roku obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym poprzedniego odpowiednio roku podatkowego albo roku obrotowego.
Niejasne przepisy budzą wątpliwości oddziałów spółek zagranicznych
W myśl art. 66 ust. 2 pkt 1 ustawy nowelizującej, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu programów komputerowych, począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2024 roku, będzie dotyczył podatkowych grup kapitałowych oraz podatników, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro.
Przepisy ustawy nowelizującej, określając podmiotowy zakres zastosowania nowych przepisów, posługują się zwrotem „podatnik”, którym w myśl przepisów ustawy o CIT – w odniesieniu do podmiotów zagranicznych – nie jest oddział spółki na terytorium RP, lecz sama spółka zagraniczna, jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą za pośrednictwem zlokalizowanego na terytorium RP oddziału.
Wątpliwości podatników dotyczą interpretacji art. 66 ust. 2 pkt 1 lit b ustawy nowelizującej tj. odpowiedzi na pytanie: czy w sytuacji, w której spółka zagraniczna (podatnik) prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Rzeczpospolitej za pośrednictwem oddziału, którego dochody opodatkowane są na terytorium Rzeczpospolitej, wskazany wyżej przepis należy interpretować w ten sposób, że dla potrzeb weryfikacji spełnienia kryterium w postaci przekroczenia progu przychodu 50 mln euro, od którego zależy obowiązek prowadzenia ksiąg przy użyciu programów komputerowych i ich przesyłania właściwym organom podatkowym począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2024 roku, należy brać pod uwagę
- przychód uzyskiwany jedynie przez oddział spółki zagranicznej na terytorium RP, czy też
- łączny przychód uzyskiwany przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, niezależnie od miejsca prowadzenia tej działalności, o ile podatnik posiada oddział na terytorium RP?
Innymi słowy, czy dla potrzeb weryfikacji warunku, od którego zależy objęcie zakresem zastosowania obowiązkami potocznie zwanymi JPK_CIT, od roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2024 roku, należy brać pod uwagę jedynie przychody osiągane przez oddział zagranicznej spółki na terytorium Polski, czy też przychody osiągane przez podatnika w całości, zatem zarówno te uzyskiwane przez oddział na terytorium Polski, jak i przez samą spółkę zagraniczną w państwie jej siedziby i w innych rezydencjach podatkowych.
Odpowiedź Ministerstwa Finansów
Z uwagi na upływający termin vacatio legis oraz potrzebę zapewnienia pewności po stronie podatników co do świadomości ciążących na nich obowiązków, wątpliwości te wymagają wyjaśnienia.
W odpowiedzi na zadane poprzez portal informacyjny Ministerstwa Finansów podatki.gov.pl. pytanie, Ministerstwo wyraziło pogląd, że
„w przypadku przedsiębiorcy zagranicznego, prowadzącego w Polsce działalność poprzez oddział, limit przychodów w wysokości 50 mln euro, wskazany w przepisach zmieniających (art. 66 ust. 2 pkt 1 lit b ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 29 października 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105)), nie odnosi się do przychodów przedsiębiorstwa jako całości, a wyłącznie do przychodów osiąganych przez oddział w Polsce.
Tym samym oddział zagranicznego przedsiębiorcy będzie objęty obowiązkiem w zakresu JPK CIT, w pierwszym roku obowiązywania regulacji, wyłącznie, gdy jego przychody osiągnięte wyłącznie na terytorium RP przekroczą 50 mln euro w poprzednim roku podatkowym/obrotowym.”
Stanowisko, zgodnie z którym nowe przepisy nie znajdą zastosowania od przyszłego roku do oddziałów spółek zagranicznych, których przychody nie przekraczają wskazanego progu, niezależnie od wartości przychodów spółki zagranicznej w skali globalnej, należy uznać za uzasadnione i racjonalne.
W konsekwencji przedstawienia powyższego stanowiska MF, oddziały spółek zagranicznych położone na terytorium RP nie będą podlegały obowiązkom związanym z JPK_CIT od roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2024 roku, o ile ich przychody nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym równowartości 50 mln euro. Należy mieć jednak na uwadze, iż zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy nowelizującej przedmiotowe przepisy znajdą zastosowanie do oddziałów spółek zagranicznych od roku podatkowego
- rozpoczynającego się po 31 grudnia 2025 roku – w przypadku podatników, którzy zobowiązani są do przekazywania struktur logicznych JPK_VAT, lub
- rozpoczynającego się po 31 grudnia 2026 roku – w przypadku pozostałych podatników.
W związku z nadchodzącymi zmianami w zakresie JPK_CIT, eksperci z Praktyki Podatkowej DZP pozostają do Państwa dyspozycji przy procesie wdrażania i integracji systemów z nowymi regulacjami. Chętnie udzielimy odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości, a także zapewnimy merytoryczne wsparcie w kontekście zbliżającego się wejścia w życie przepisów dotyczących JPK_CIT.
Zapraszamy również do zapoznania się z webinarami prowadzonymi przez naszych ekspertów, gdzie znajdą Państwo istotne informacje dotyczące nachodzących zmian (link).