Wniesienie aportu do słowackiej spółki osobowej nie jest opodatkowane PIT.
Stanowisko takie zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 31 października 2011 r. (IBPBI/1/415-827/11/AB), w odpowiedzi na niżej przedstawiony stan faktyczny.
Podatnik (polski rezydent podatkowy) zamierzał zostać wspólnikiem (komandytariuszem) komanditna spolocnost zarejestrowanej w Republice Słowackiej, będącej odpowiednikiem polskiej spółki komandytowej i wnieść swój wkład w postaci aportu.
Spółka miała pełnić funkcję spółki holdingowej posiadającej udziały/akcje w spółkach mających siedzibę w krajach Unii Europejskiej. Zgodnie ze słowackimi przepisami podatkowymi komanditna spolocnost, posiadająca siedzibę lub miejsce efektywnego zarządu na terytorium Słowacji, podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jeżeli chodzi natomiast o sposób opodatkowania, to komanditna spolocnost jest, co do zasady, podatnikiem podatku dochodowego od generowanych przez siebie dochodów, jednak od ustalonej podstawy opodatkowania odejmuje się część przypadającą jako udział wspólnikom o nieograniczonej odpowiedzialności.
Dochód komanditna spolocnost przypadający na wspólników o nieograniczonej odpowiedzialności podlega opodatkowaniu bezpośrednio u tych wspólników. Niezależnie zatem od statusu wspólnika (z ograniczoną odpowiedzialnością, czy też z odpowiedzialnością nieograniczoną), dochody uzyskiwane z tytułu uczestnictwa w Spółce podlegają opodatkowaniu na Słowacji, jako dochody z prowadzenia działalności gospodarczej. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku wspólników o nieograniczonej odpowiedzialności to oni są bezpośrednio podatnikami, a w przypadku wspólników o ograniczonej odpowiedzialności, podatek płacony jest przez spółkę.
W związku z powyższym podatnik wystąpił z wnioskiem o interpretację, w którym szukał potwierdzenia, iż wniesienie wkładu niepieniężnego do słowackiej spółki osobowej nie jest opodatkowane PIT.
Stanowisko takie wynika z analizy polsko-słowackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) zgodnie z którą, zyski, osiągnięte przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia własności majątku nieruchomego, położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowanie w tym drugim Państwie. Natomiast zyski z przeniesienia tytułu własności jakiegokolwiek innego majątku podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, w którym przenoszący tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. W rozpatrywanym stanie faktycznym, z uwagi na przedmiot wkładu niepieniężnego, transakcja podlega opodatkowaniu w Polsce, w związku z czym jej skutki należy rozpatrywać należy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). Zgodnie zaś z art. 21 ust 1 pkt 50b PIT przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki zwolnione są z podatku dochodowego.