Obecnie również podatnicy VAT będący członkami podatkowej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 1a ustawy o CIT, nie muszą obawiać się oszacowania obrotu w podatku VAT do wartości rynkowej przez organ podatkowy. Zgodnie bowiem z najnowszym orzecznictwem nie jest dozwolone stosowania art. 32 ustawy o VAT w przypadku transakcji pomiędzy takimi podatnikami.
W ocenie WSA w Poznaniu, ryzyko uchylania się od opodatkowania lub unikania opodatkowania nie występuje w przypadku transakcji dokonywanych w ramach podatkowej grupy kapitałowej, której sytuacja majątkowa i finansowa oraz warunki transakcji pomiędzy jej członkami podlegają kontroli organu podatkowego, zaś niedochowanie warunków ustanowionych w ustawie o CIT wiąże się z reguły z utratą przez grupę statusu podatnika CIT. Ponadto, zdaniem WSA, szacowanie przez organ podatkowy wysokości obrotu dla celów VAT przy jednoczesnym opodatkowaniu CIT dochodu uzyskanego ze sprzedaży towarów po cenach niższych bądź wyższych niż ceny rynkowe, prowadziłoby w praktyce do wykluczenia możliwości funkcjonowania grupy z uwagi na konieczność ponoszenia przez jej członków ciężaru fiskalnego podatku VAT. Taka sytuacja byłaby również sprzeczna z zasadą neutralności i proporcjonalności VAT.
To niewątpliwie trafne orzeczenie WSA może przyczynić się do wzrostu zainteresowania tworzeniem podatkowych grup kapitałowych przez polskie spółki.