Istniej obowiązek korygowania danych nabywcy na otrzymanych fakturach VAT, które wysatwione zostaną na półki przejmowane po dniu przejęcia.

Taka konkluzja wyłania się z interpretacji indywidualnej prawa podatkowego z dnia 29 sierpnia 2011 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPP 1/443-839/11/AL.

W przedmiotowej sprawie wątpliwości podatnika dotyczyły obowiązku korygowania danych nabywcy na otrzymanych fakturach VAT, które wystawione zostaną na spółki przejmowane po połączeniu przez przejęcie .
Zdaniem podatnika nieuzasadnione jest dokonywanie korekty danych nabywcy na otrzymywanych fakturach VAT. Rozważając bowiem konieczność korygowania tych danych, należy zwrócić uwagę, że faktura wskazuje podmioty zdarzeń gospodarczych. W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego nabywcą jest jedna ze spółek przejmowanych, dlatego też należy przyjąć, iż ujęte w ten sposób dane podmiotu w fakturze, są prawidłowe albowiem odzwierciedlają one rzeczywiste okoliczności zawarcia transakcji.

Organ podatkowy rozpatrując powyższe zagadnienie w przedmiotowej interpretacji uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe oraz stwierdził, że z obowiązujących przepisów ustawy o VAT i rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług wynika w przestawionym przez podatnika opisie zdarzenia przyszłego, iż w sytuacji otrzymania przez spółkę przejmującą po dacie przejęcia faktury VAT, dokumentującej zdarzenia gospodarcze zaistniałe przed datą przejęcia pomiędzy spółką przejmowaną a dostawcą, gdzie jako nabywcy na fakturach będą wskazane spółki przejmowane, podatnik , w celu skorzystania z prawa do odliczenia, będzie zobowiązany do skorygowania tej faktury w drodze wystawienia noty korygującej w zakresie nabywcy.

Zdaniem organu podatkowego faktury wystawione zostały bowiem na podmioty już nieistniejące (spółki przejmowane po dacie przejęcia), a faktycznym nabywcą jest już spółka przejmująca jako następca podatkowy. W mojej ocenie stanowisko organu podatkowego jest w opisanym przypadku ze wszech miar słuszne i uzasadnione.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *