Ministerstwo Finansów planuje aby duże podmioty o skomplikowanej strukturze własnościowej, organizacyjnej i kapitałowej takie jak banki, zakłady ubezpieczeń lub grupy kapitałowe płaciły więcej za wydawanie interpretacji podatkowych. Miałyby one płacić 1000 zł, a więc 25 razy więcej niż aktualnie (obecnie stawka wynosi 40 zł).
Powyższą zmianę przewiduje projekt założeń do nowelizacji ordynacji podatkowej z dnia 10 lutego 2011 r., opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Do wnoszenia wyższej opłaty od interpretacji zobowiązane byłyby m.in. banki, podatkowe grupy kapitałowe, zakłady ubezpieczeń, instytucje finansowe, fundusze emerytalne, oddziały firm zagranicznych, jak również podmioty które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro.
Obecnie opłata za wydanie interpretacji nie jest różnicowana ze względu na podmiot wnoszący wniosek i wynosi 40 złotych. Ministerstwo szacuje, że uśredniony koszt wydania interpretacji podatkowej w 2009 roku wyniósł 1072 złote. Zdaniem Ministerstwa obowiązująca w obecnej wysokości opłata za wydanie interpretacji nie współgra ze stopniem trudności rozpatrywanych spraw oraz pracochłonnością związaną z ich wydawaniem. W projekcie podkreślone również zostało, iż duże podmioty traktują interpretacje indywidualne jako praktycznie darmową instytucję doradczą specjalizującą się w optymalizacji podatkowej, co jest sprzeczne z założeniami instytucji indywidualnych interpretacji podatkowych.
W mojej opinii biorąc pod uwagę stopień skomplikowania przepisów podatkowych, sposób ich sformułowania oraz ilość występujących w nich niejasności radykalne podnoszenie stawek za wydanie interpretacji wydaję się niesprawiedliwe i nieuzasadnione.